Stöd till föreningar med social inriktning 2023
Arbetsmarknads -och socialnämnden beviljar stöd till föreningar för nästa år om totalt dryga 10 miljoner kronor fördelat på föreningsstöd och idéburet offentligt partnerskapsavtal.
Arbetsmarknads -och socialnämnden beviljar stöd till föreningar för nästa år om totalt dryga 10 miljoner kronor fördelat på föreningsstöd och idéburet offentligt partnerskapsavtal.
Motion om att utvärdera och utveckla kommunens olika samverkansråd, redovisning av långtidsprognoser för äldreomsorg och LSS samt elbesparande åtgärder med anledning av omvärldsläget. Det var några av de ärenden som behandlades på vård- och omsorgsnämndens möte den 19 oktober.
Det fullständiga protokollet från vård- och omsorgsnämndens sammanträde publiceras på karlstad.se när det är justerat,
Psykoterapeut Emma Fager föreläser på temat anknytning och trauma. Föreläsningen är en del av en kombinerad info- och föreläsningskväll. Kvällen riktar sig till de familjehem, kontaktfamiljer och jourhem som har uppdrag åt Karlstads kommun samt för de som är intresserade av att ha upp uppdrag.
Nu öppnar vi äntligen dörrarna till våra trygghetsboenden och bjuder in till trivselträffar. Syftet är att locka fler seniorer, både kunder och andra intresserade, till våra aktiviteter.
Gåfotboll, vattengympa, dans, boule, sång och mycket mera. Karlstads kommun bjuder in till friskvårdsdag för seniorer torsdag den 16 juni, klockan 10-15, vid Sundstatjärn.
Vad behövs för att skapa bra mötesplatser för seniorer i Karlstad? Det vill Karlstads kommun få svar på genom en medborgardialog.
Vinter och kyla i kombination med lov innebär också fler ungdomar på stan och i köpcentra. De flesta har en trevlig stund med goda vänner men vi upplever också mer stök i centrum under loven.
Olof Wretling, komiker, författare och skådespelare, inviger Globala Karlstad med den digitala föreställningen Diagnoserna i mitt liv på karlstad.se. Föreställningen handlar om identitet och att låta människor vara som de är.
ANDT står för alkohol, narkotika, dopning och tobak. Med hjälp av en ny handlingsplan ska det förebyggande arbetet ske långsiktigt och strukturerat i en större omfattning än vad som skett tidigare.
I dag beslutade arbetsmarknads- och socialnämnden om extra stöd till föreningar i Karlstad ämnat för aktiviteter riktade till särskilt utsatta i spåren av pandemin.
Familjekomps är en möjlighet för etablerade och nya svenska familjer att lära känna och öka förståelsen för varandra.
Underlaget ska bli framkomligt med rullstol, fyra bryggor ska renoveras och det kommer bli totalt fyra grillplatser. Nu börjar arbetet med att tillgänglighetsanpassa den 1,8 km långa vandringsleden runt Sandbäckstjärn vid Norra fältet.
- Vi vill att alla ska ha tillgång till Karlstads fina natur, oavsett förutsättningar och färdmedel. Det blir ett lyft för alla Karlstadsbor att utveckla en van
Projektet Värmland Tillsammans, finansierat av Europeiska socialfonden, startade 2018 med syftet att förhindra långvarigt utanförskap, och att målgruppen utrikesfödda kvinnor och män som står särskilt långt från arbetsmarknaden ska komma närmare arbetsmarknaden, eller etablera sig i studier eller arbete.
Karlstads kommun har fördröjd svarstid på trygghetslarm på grund av driftstörning hos leverantören. Åtgärder som extra tillsyn och förstärkt nattpatrull är vidtagna.
Karlstad deltar i satsningen Modellkommuner för att utveckla sitt jämställdhetsarbete. Det är Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) som driver konceptet, syftet är att ge invånarna en mer jämställd service.
Projektspecifikation för LSS-boende Härtsöga, strategisk plan och budgetramar 2021-2023 samt långsiktig investeringsplanering. Det var några av de ärenden som behandlades på vård- och omsorgsnämndens möte den 8 april.
På grund av coronaviruset är det brist på skyddsvisir inom vård och omsorg. Nu tillverkas det egna visir av overheadplast på daglig verksamhet.
Karlstads kommun inför tills vidare besöksförbud på våra vårdboenden och trygghetsboenden på grund av det rådande läget med coronaviruset.
Gymnasie- och vuxenutbildningsförvaltningen i Karlstads kommun inleder ett kommunalt partnerskap med Makueni County i Kenya. Målet är att lära av varandra för att kunna bryta normtypiska val när det gäller studier och arbete.
Fredagen den 11 oktober blir det fokus på hållbart liv och konsumtion i Mitt i City. Träffa bland andra Emma Sundh - influencer inom mode, inredning och hållbarhet. Välkommen att inspireras till ett hållbart liv!