Pressinbjudan: Presskonferens efter stadsbyggnadsnämndens sammanträde 23 maj
Välkommen till presskonferens i samband med stadsbyggnadsnämndens möte den 23 maj 2018, kl 15.30. Konferensen hålls i lokalen Vassen Samhällsbyggnadshuset.
Välkommen till presskonferens i samband med stadsbyggnadsnämndens möte den 23 maj 2018, kl 15.30. Konferensen hålls i lokalen Vassen Samhällsbyggnadshuset.
Det finns nu en bred politisk enighet om att bygga flera stora idrottsarenor i Karlstad. Vid Sannafältet kommer det att byggas en inomhus- och en utomhusarena och en konstgräsplan. Och det blir tak över Tingvalla isstadion. Investeringarna uppskattas kosta sammanlagt cirka 400 miljoner kronor.
Måndagen den 21 maj startar Lilla Bokbryggans sommaravslutningar med att barnen bjuds på olika aktiviteter utifrån innehållet i boken ”Mix jobbar” skriven av Malin Lilja. För aktiviteterna står studenter från förskollärarprogrammet vid Karlstads universitet.
Den 5–7 juli 2019 hålls Baltic Sea Youth Games i Karlstad, ett OS i miniatyr för unga idrottare från länderna runt Östersjön. Under helgen samlas representanter från sex länder för en planeringskonferens.
Sportfiske, scouterna, dans, teater, karate, parkour, akrobatik, kollo, läger, tennis, cosplay, drop in-idrott, musikal, yoga, mobil fritidsgård och sommarskola. Alla barn har rätt till en rolig sommar! Därför anordnar Karlstads kommun en mängd olika aktiviteter, inom flera områden, hela sommarlovet.
Natten mellan söndag 20 maj och måndag 21 maj stängs vattnet av i västra Molkom under fyra timmar då Karlstads kommun ska leta efter läckor. Arbetet är en del av ett planerat underhållsarbete för att hitta läckor innan de orsakar problem för de boende i området.
Nu finns det ett färdigt förslag till vision för Skutbergets frilufts- och rekreationsområde och ett förslag till detaljplan för Skutbergets temapark. Nästa vecka ska kommunstyrelsen och stadsbyggnadsnämnden fatta beslut om att låta förslagen gå ut på samråd.
Under vecka 20 är det europeiska melanomveckan, en vecka för att uppmärksamma och upplysa om malignt melanom. I Karlstad har barn- och ungdomsförvaltningen, tillsammans med Landstinget i Värmland, valt att göra en informationskampanj till alla anställda inom förskola och fritidshem om vikten av att skydda sig mot solen vid utevistelser med barnen.
Under sommaren öppnar vi upp Tingvalla Idrottsplats för fler motionärer. Varje tisdag och torsdag med start tisdag 15 maj är motionärer välkomna till allmänhetens löpning mellan 12.00-13.00.
Under sommaren öppnar vi upp Tingvalla Idrottsplats för fler motionärer. Efter en lyckad löpsäsong inomhus i Våxnäshallen fortsätter vi samarbetet med IF Göta och hoppas att fortsatt uppmuntra Karlstadsborna till rörelse och aktivitet, samtidigt som vi nyttjar våra anläggningar på bästa sätt.
Nu är det klart att Sven-Ingvars uppträder på Sandgrundsudden under årets gratis sommarkonsert den 5 juni.
Här möts olika kulturer och lär om och av varandra. Här medverkar föreningar, organisationer och ideella krafter. Festivalen bjuder på uppträdanden och aktiviteter för hela familjen, bland annat dans och musik och det lagas mat från olika länder och kulturer.
Karlstads kulturarbetare kan årligen ansöka om arbetsstipendier och projektstöd från kultur- och fritidsförvaltningen. I år delar två mottagare på projektstödet för medverkan av kulturarbetare och tio kulturarbetare tilldelas arbetsstipendier.
Alla är varmt välkomna att följa med religionsbussen på en rundtur till Karlstads moskéer, tempel och kyrkor lördagen den 12 maj kl 13-15. Bussen utgår från Mariebergsskogen och är en del av den integrations- och kulturfestival som Karlstads kommun arrangerar tillsammans med Röda korset.
Idag kom Skolinspektionens rapport om Frödingskolan. Skolan kritiseras på fyra av sex områden och Karlstads kommun riskerar att få betala ett vite på 700 000 kronor om inte bristerna åtgärdas.
Skåres centrummiljö ska utvecklas och bli bättre. Just nu pågår ett arbete med detaljplanen för området och under tiden som det arbetet blir klart, ska Skåre centrum få sig en uppfräschning.
På tisdag kväll blir det ”Mattemys” på Sundstagymnasiet. Cirka 200 elever samlas för att finslipa mattekunskaperna inför det nationella provet.
Under nästa vecka kommer Karlstads kommun att börja asfaltera omkring sju kilometer gång- och cykelvägar och 1,5 mil bilvägar. Skåre- och Stodeneborna kommer få ny beläggning på stora delar av sitt cykelnät.
Lördagen den 5 maj är det Fairtrade-fest på Stora torget i Karlstad då Karlstad Fairtrade City fyller 10 år. Välkommen på en dag fylld med barnvänliga aktiviteter, provsmakningar och överraskningar. Bland annat kommer du att få se ett spektakulärt världsrekord i banan-höjdhopp!
Elever på estetiska programmet på Sundstagymnasiet uppträder denna vecka med musik och dans.