Pressinbjudan - Pressvisning av nya Sundsta-Älvkullegymnasiet
Nu är det första huset av nya Sundsta-Älvkullegymnasiet klart. På onsdag den 21 augusti är det dags för en första pressvisning i de nya lokalerna.
Nu är det första huset av nya Sundsta-Älvkullegymnasiet klart. På onsdag den 21 augusti är det dags för en första pressvisning i de nya lokalerna.
Vi testar att erbjuda matavfallspåsar av papper i livsmedelsbutiker istället för plastpåsar till frukt och grönsaker. Miljöförvaltningens projekt Koll på plasten startar tillsammans med Karlstads Energi, Stora Coop Bergvik, Ica Maxi Välsviken och Ica Supermarket Hagahallen ett pilotprojekt till och med 30 september.
Karlstads kommun är störst av Sveriges kommuner på Facebook och vi har flest antal visningar på Youtube. Det visar Kreafons årliga kartläggning av kommuner och regioner i sociala medier.
Det frågade vi Karlstadsborna inför Prideparaden 2017. Det resulterade bland annat i att nattklubben Stolz blev verklighet, permanent Pride smyckning av Karlstad och förstärkt arbete i att utbilda personal i normkritiskt tänkande. Men nu vill vi göra mer.
Det frågade vi Karlstadsborna inför Prideparaden 2017. Det resulterade bland annat i att nattklubben Stolz blev verklighet, permanent Pride smyckning av Karlstad och förstärkt arbete i att utbilda personal i normkritiskt tänkande.
Karlstads nya kajpromenad i Tullholmsviken är klar! Förutom ett vackert promenadstråk där Karlstadsbor och turister kan njuta av sydvästläget mot Vänern, erbjuder Tullholmskajen även gott om sittplatser för att kunna ta en trevlig paus med utsikt mot vattnet.
Karlstadsrummet har en ny utställning kallad Hållbart klimatsmart. Det vill Karlstads kommuns miljöstrateger, Gunnar Persson och P-O Haster, uppmärksamma genom att hålla en vernissage.
Vattenpest är en invasiv akvarie- och dammväxt som fått fäste i Stodenesjön. För att inte riskera att arten ska sprida sig till andra platser kommer kommunen inte att röja vass i Stodenesjön i år.
En större vattenläcka har upptäckts på Karmgatan på Våxnäs under måndagskvällen. Minst åtta hyreshus är utan vatten. De som drabbats bor på Karmgatan 1 till 115. En vattentank kommer att placeras ut på cykelvägen mellan Karmgatan 15 och 71 vid 22-tiden.
Den 17 augusti har Karlstadsbor och besökare chansen att ta en tur med Bojorten Christine af Bro i Karlstads skärgård då det unika fartyget från Kristinehamn lägger till i Inre hamn.
Under eftermiddagen och kvällen onsdagen den 31 juli kommer det att vara begränsad framkomlighet i området runt Mariebergsskogen i samband med Gyllene Tiders konsert.
Det är algblomning i Sundstatjärn. Kommunen avråder därför från bad där. Man bör vara särskilt försiktig att låta barn och hundar bada.