Gå direkt till innehåll
Entré till folkets hus i Edsvalla.
I maj genomfördes en träff med Edsvallaborna i folkets hus.

Pressmeddelande

Edsvallaborna har tyckt till

Under några veckor i juni har alla boende i Edsvalla kunnat rösta på fem förslag om vad de vill att kommunen ska investera tre miljoner kronor i på orten genom medborgarbudget. Nu har en vinnare röstats fram!

– Medborgarbudget ger invånare ett direkt inflytande över sin närmiljö som stärker både demokratin och gemenskapen. Det här är ett tydligt exempel på hur vi kan utveckla våra tätorter utifrån invånarnas egna idéer och behov genom att lyssna på dem och omsätta deras idéer i praktiken, säger kommunstyrelsens ordförande Linda Larsson (S).

Av ett femtiotal önskemål, förslag och idéer som Edsvallaborna själva lämnade in under maj månad tog kommunen fram fem olika genomförbara förslag;

  • Komplettera befintlig lekplats i centrum för målgrupperna äldre barn och vuxna
  • Pumptrackbana för exempelvis cykel, sparkcykel och inlines
  • Multisportarena för möjlighet att utöva exempelvis fotboll, basket och innebandy
  • Upprustning och utveckling av området Övre bruket ovanför Norsälven
  • Discgolfbana

Drygt 200 röster inkom och det vinnande förslaget blev multisportarena för möjlighet att utöva exempelvis fotboll, basket och innebandy.

– Medborgarbudget bidrar inte bara till nya mötesplatser, utan också till starkare gemenskap mellan människor som tillsammans bygger ett starkare och mer attraktivt Karlstad, säger Linda Larsson (S).

Genomförande under 2027

I höst påbörjas det förberedande arbetet för att genomföra och förverkliga det vinnande förslaget. Kommunens teknik- och fastighetsförvaltning har uppdraget som enligt plan ska vara klart under 2027.

Det här är medborgarbudget

Konceptet medborgarbudget handlar om att öka demokrati och tillit, bidra till stärkt trygghet och attraktivitet genom lokalt engagemang i både föreningar och civilsamhälle. Den medborgarbudget som genomförts i Edsvalla är den andra som genomförs i Karlstads kommun. Förra året genomfördes det på Gruvlyckan där utegym med studsmatta, motorik- och hinderbana vann omröstningen. Till båda platserna har politiken avsatt tre miljoner kronor till något som ska bidra till ökad trivsel för så många som möjligt i området.

För mer information kontakta:

Hanna Bäckman, strateg kommunledningskontoret, 054-540 4302.

Ämnen

Kategorier

Regioner

Kontakter

  • Entré Edsvalla folkets hus.jpg
    Licens:
    Medieanvändning
    Filformat:
    .jpg
    Storlek:
    5712 x 4284, 5,7 MB
    Ladda ner