Gå direkt till innehåll
Cyklande barn

Bild -

Cyklande barn

Svenska cykelstäder
Licens:
Medieanvändning
Innehållet får laddas ner, användas och delas i olika mediekanaler av t.ex. journalister, bloggare, krönikörer, opinionsbildare etc., i syftet att förmedla, redogöra för och kommentera ert pressmeddelande, inlägg eller information, så länge innehållet används oförändrat och i dess helhet. Upphovsmannen ska anges i den omfattning och på det sätt god sed kräver (vilket bl.a. innebär att fotografer till bilder nästan alltid måste anges).
Av:
Svenska cykelstäder
Filformat:
.jpg
Storlek:
4096 x 2304, 3,3 MB
Ladda ner

Ämnen

Regioner

Relaterat innehåll

Cyklande barn och vuxen. Bild från Svenska cykelstäder.

Karlstad lanserar kampanj för att få barn att cykla till skolan

Imorgon startar Karlstads kommuns utmaning Gå och cykla till skolan. I utmaningen uppmuntrar kommunen alla elever att samla poäng genom att till exempel cykla istället för att bli skjutsade med bil. Syftet är bättre hälsa för barnen, mindre utsläpp och säkrare trafikmiljöer vid skolorna.

Kommunen med den glada solen som symbol

I Karlstads kommun bor nu drygt 97 000 invånare. Här finns ett blomstrande näringsliv och ett rikt utbud av upplevelser, natur, kultur och idrott. Karlstads kommun har cirka 7 500 medarbetare som alla arbetar för visionen om ett bättre liv i solstaden.